فشارخون، مهمترین علت نارسایی کلیه‌ها

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مضرات فشار خون برای کلیه‌ها گفت: فشارخون بالا بعد از دیابت، یکی از مهمترین علل نارسایی کلیه‌ها است.

«فاطمه پوررضاقلی» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: کلیه‌ها در ابتدا بر اثر فشارخون بالا دچار نارسایی شده و با پیشرفت بیماری، فرد به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز پیدا می‌کند.
وی ادامه داد: هرچند فشارخون بیماری خطرناکی است اما اگر این افراد، بیماری خود را کنترل کنند، می‌توانند جلوی عوارض آن را گرفته و از اثر آن روی کلیه‌ها و سایر ارگان‌های بدن جلوگیری کنند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تحرک بدنی، نکشیدن سیگار، مصرف نکردن مشروبات الکلی، کاهش وزن و تغذیه سالم را از مهمترین اقدامات برای کنترل فشار خون اعلام کرد و گفت: فست فودها و نوشابه برای سلامتی مضر هستند و باید از مصرف آنها پرهیز شود.
پوررضا قلی با اشاره به اینکه نارسایی کلیه در ابتدا هیچ علامت بالینی ندارد، تصریح کرد: خیلی از افراد در مرحله انتهایی نارسایی کلیه به پزشک مراجعه می‌کنند که کار درمانی را بسیار سخت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه افراد با یک آزمایش ساده خون و ادرار می‌توانند نارسایی کلیه‌ها را تشخیص دهند، اظهار داشت: رنگ پریدگی، ضعف و بی‌حالی و کم خونی از علائمی است که باید جدی گرفته شود زیرا می‌توانند از نشانه‌های ابتدایی نارسایی کلیه باشند و عفونت ادراری در کودکان حتماً باید بررسی کامل شود.

** فرهنگ کنترل فشارخون را در جامعه نهادینه شود
وی تاکید کرد: باید فرهنگ کنترل فشارخون در جامعه نهادینه شود تا افراد با اندازه گیری فشارخون در فواصل معین، از ابتلاء به بیماری پیشگیری و با عوارض آن مقابله کنند.
پوررضا قلی به پزشکان به ویژه پزشکان عمومی توصیه کرد در مراجعه بیماران حتماً فشارخون آنان را چک کرده تا در صورت لزوم، اقدامات درمانی مناسب در این زمینه انجام شود.
وی با اشاره به اینکه بیماران در برابر مصرف داروهای این بیماری مقاومت نشان می‌دهند، ادامه داد: این باور غلط در جامعه به وجود آمده که افراد در صورت مصرف داروهای فشارخون به آنها معتاد می‌شوند به همین دلیل در برابر مصرف، مقاومت نشان می‌دهند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بیماران فشارخون توصیه کرد که مقاومتی در برابر مصرف داروها نداشته باشند و همکاری لازم را با پزشکان در این زمینه داشته باشند.

برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.