استرس کار و بدخوابی؛ تهدید جدی برای کارمندان

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

تهران- ایرنا - محققان انجمن اروپایی قلب و عروق؛ رابطه مستقیمی را بین استرس کار، بدخوابی و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در بین کارمندان مبتلا به فشار خون شناسایی کردند.
به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا، در این تحقیقات 1959 کارمند دارای فشار خون بالا در سنین 25 تا 65 سال که فاقد هرگونه علائم بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد، احتمال مرگ و میر در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی در کارمندانی که دارای هر دو ریسک فاکتور استرس کار و خواب بی‌کیفیت بودند در مقایسه با سایرین سه برابر بیشتر است. همچنین مشخص شد در کارمندانی که تنها استرس کاری دارند، این احتمال 1.6 برابر و در کارمندانی که تنها بدخوابی دارند این احتمال 1.8 برابر سایرین است. 
در طول یک دوره نظارت 18 ساله، خطر مرگ در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی در کارمندان مبتلا به فشار خون، در اثر هریک از این فاکتورهای خطر به صورت پلکانی افزایش یافت. در واقع کارمندانی که هردو ریسک فاکتور استرس و بدخوابی را داشتند، دارای ریسک مطلق 7.13 در 1000 نفرسال بودند؛ در حالی که ریسک مطلق افرادی که فاقد این دو فاکتور ریسک بودند معادل 3.05 در 1000 نفرسال بود. ریسک مطلق برای کارمندانی که تنها دچار استرس کار هستند یا تنها بدخوابی دارند، به ترتیب معادل 4.99 و 5.95 بود. 
در این تحقیقات منظور از استرس کار، داشتن شغلی با تقاضای بالا و کنترل کم است. برای مثال زمانی که کارفرما انتظار دستیابی به نتایج خاص را دارد، اما قدرت تصمیم‌گیری کارمندان خود را به شدت محدود می‌کند. بدخوابی نیز به عنوان دشواری در به خواب رفتن یا ادامه خواب تعریف شده است. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه European Journal of Preventive Cardiology منتشر شده است.

برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.