شناسایی سرطان با دستگاه اشعه ایکس سه بعدی

چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸

همشهری آنلاین: در شرایطی که دستگاه‌های دو بعدی اشعه ایکس قادر به شناسایی دقیق نشانه‌های سرطان در بدن انسان نیستند، یک دستگاه جدید اشعه ایکس سه بعدی می‌تواند با دقت بالایی نشانه‌های سرطان را در بدن کشف کند.

به گزارش فارس به نقل از دیلی میل، در شرایطی که دستگاه‌های دو بعدی اشعه ایکس قادر به شناسایی دقیق نشانه‌های سرطان در بدن انسان نیستند، یک دستگاه جدید اشعه ایکس سه بعدی می‌تواند با دقت بالایی نشانه‌های سرطان را در بدن کشف کند.

 اسکنرهای سه بعدی نصب شده در این دستگاه قادر هستند با هزینه‌ای پایین و با دقت بالا نشانه‌های سرطان را در بخش‌های مختلف بدن شناسایی کنند.

یک نکته مهم در مورد این دستگاه امنیت بالاتر آن در مقایسه با دستگاه‌های اشعه ایکس دوبعدی است. زیرا آنها میزان کمتری از اشعه ایکس را بر روی بدن انسان می‌تابانند و لذا کمتر به بافت‌های بدن آسیب می‌زنند.

دستگاه یادشده به صورت کاملا قابل حمل طراحی شده و لذا مدت زمان مورد نیاز برای انتظار در مراکز پزشکی را از بین می‌برد و هزینه‌های حضور در بیمارستان را به صفر می‌رساند.

دقت تصاویری که به این شیوه تهیه می‌شود، بسیار بالاست. بنابراین پزشکان با بررسی آنها به جزئیات بیشتری در مورد سلامت بدن بیماران دست پیدا می‌کنند. اسکنر یادشده با صرف هزینه‌ای یک میلیون پوندی توسط محققان انگلیسی تولید شده و در آن از برخی تجهیزات استفاده شده که آژانس فضایی اروپا قبلا از آنها برای نقشه‌برداری از ستاره‌ها استفاده کرده بود.

برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.