نامگذاری روز جهانی زن در ریاضیات به نام میرزاخانی

جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸

نامگذاری روز جهانی زن در ریاضیات به نام میرزاخانی، افتخاری بزرگ برای ایران است.
همشهری آنلاین: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری از نامگذاری روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی (۱۳ اردیبهشت ماه مصادف با سوم می) به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات خبر داد و آن را افتخاری بزرگ برای ایران دانست.

نامگذاری روز جهانی زن در ریاضیات به نام میرزاخانی، افتخاری بزرگ برای ایران است
به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار روز پنجشنبه در صفحه توییتر نوشت: ‏در نشست جهانی زنان در ریاضیات، روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نامگذاری شد.

مریم میرزاخانی (۱۳۵۶ تا ۱۳۹۶) برنده دو مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی دانش آموخته رشته ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است.

میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در شهر تهران است. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد.

وی بعد از دریافت مدرک دکترای خود از دانشگاه استنفورد به عنوان استادیار وارد دانشگاه پرینستون شد و سپس بعد از مدتی تدریس در آن دانشگاه وارد دانشگاه استنفورد شد. وی پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری سرطان، در روز ۲۴ تیرماه سال ۱۳۹۶ دار فانی را وداع گفت.

برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.