نفوذ میکروپلاستیک‌ها به منابع آب زیرزمینی

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
همشهری آنلاین: محققان برای اولین بار وجود میکروپلاستیک را در سفره‌های آب موجود در سنگ‌های آهکی شناسایی کردند. سفره‌های زیرزمینی منبع تامین ۲۵ درصد از آب شرب ساکنین زمین است.
آب‌هاي زيرزميني
به گزارش ایرنا از رویترز، در تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ایلینویز، فیبرهای میکروپلاستیک به همراه مجموعه‌ای از داروها و مواد آلاینده خانگی درون دو سفره آب زیرزمینی در ایلینویز آمریکا کشف شد.
پلاستیک در طبیعت به شکل ذرات میکروسکوپی تجزیه می‌شود که عملکردی شبیه به اسفنج دارند و مواد آلاینده و میکروب‌ها را جذب می‌کنند. آب‌های زیرزمینی از بین شکاف‌ها و حفره‌های موجود در سنگ آهک جاری می‌شوند و گاهی لجن و ضایعات موجود در جاده‌ها، محل‌های دفن زباله و زمین‌های کشاورزی را به درون سفره‌های زیرزمینی می‌برند.
محققان ۱۷ نمونه از آب‌های زیرزمینی موجود در چاه‌ها و چشمه‌ها را گردآوری کردند که ۱۱ نمونه متعلق به یک سفره زیرزمینی واقع در منطقه مسکونی سن لوییس و ۶ نمونه از مناطق روستایی جنوب غربی ایلینویز گرفته شد.
در بررسی‌ها مشخص شد ۱۶ نمونه از آب‌ها حاوی میکروپلاستیک هستند و حداکثر غلظت میکروپلاستیک در نمونه‌ها به ۱۵.۲ ذره در لیتر می‌رسد. به گفته محققان، میزان آلودگی نمونه آب‌های زیرزمینی با میزان آلودگی آب رودخانه‌ها و جریان‌های آب سطحی در شیکاگو برابری می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Groundwater منتشر شده است.
منبع: همشهری آنلاین
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.