شناسایی سیاره سوم در سیستم دوتایی

پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- محققان توانستند در مدار سیستم دوتایی کپلر 47، سیاره جدیدی را شناسایی کنند.
به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس، این سیستم دوتایی با سه سیاره و دو ستاره تنها سیستم دوتایی شناخته شده است که چندین سیاره را در مدار خود دارد. این کشف جدید از آن جهت دارای اهمیت است که تعداد سیستم‌های دوتایی در جهان بسیار بیشتر از سیستم‌های تکی مانند منظومه شمسی است و این کشف جدید مدرک محکمی را مبنی بر امکان گردش چندین سیاره در مدارهای یک سیستم دوتایی به دست می‌دهد.
محققان پیش از این توانسته بودند حرکت دو سیاره را در مدار کپلر 47 شناسایی کنند. اما به دلیل این که سومین سیاره سیگنال حرکتی ضعیفی داشت، تشخیص آن دشوار بود. اکنون با بررسی اطلاعات جدید به دست آمده از تلسکوپ فضایی کپلر توانستند کاهش نور ناشی از مسیر حرکت سومین سیاره را در مدار سیستم دوتایی ردگیری کنند. محققان با استفاده از این اطلاعات توانستند دوره گردش سیاره سوم به دور ستاره‌ها را مشخص کنند. 
نکته جالب توجه این است که مدار سیاره سوم در واقع بین دو سیاره دیگر قرار دارد و بزرگترین سیاره این سیستم محسوب می‌شود. 
به گفته محققان تمام سیارات سیستم دوتایی کپلر 47 دارای چگالی پایینی هستند و هیچ کدام از ستاره‌ها یا سیارات آن داغ نیستند. مدار تمام سیارات و ستاره‌های این سیستم بسیار نزدیک به هم است. دو ستاره این سیستم در هر 7.5 روز یکبار به دور هم گردش می‌کنند و تمام سیستم در یکی از مدارهای زمین جای می‌گیرد. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Astronomical journal منتشر شده است.

برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.