درمان سرطان پوست با هیدروژل

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

تهران- ایرنا- محققان آمریکایی موفق به ساخت هیدروژلی شده اند که به صورت موضعی روی پوست قرار می گیرد و با هدف قرار دادن تومورهای پوستی، قادر به درمان سرطان پوست است.
به گزارش عصر پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، شایع ترین نوع سرطان پوست «ملانوم» نام دارد. این بیماری از طریق سیستم لنفاوی در سراسر بدن گسترش می یابد. شیمی درمانی رایج ترین روش درمان این عارضه است که عوارض جانبی مختلفی به همراه دارد و می تواند سلول های سالم را نیز مورد هدف قرار دهد. 
محققان برای حل این مشکل راهکاری یافته اند. در این روش نانوذرات به بدن تزریق می شود و از طریق پالس های اشعه اکس، در محل تومور فعال می شوند. این فرآیند منجر به تولید اکسیژن سیگلت (singlet oxygen) می شود که قادر به نابودی سلول های سرطانی است. 
در راستای این پروژه، تحقیقاتی دیگری نیز انجام می شود که در آن از طیف مادون قرمز برای افزایش دمای نانوذرات طلا استفاده و پس از آن، این نانوذرات باعث نابودی سلول های تومور می شوند.
مطالعات نشان می دهد این روش ها بیشتر برای تومورهایی قابل استفاده است که در عمق بدن قرار دارند و سلول های سرطانی پوست معمولا در سطح بروز می کنند. محققان برای حل این مشکل هیدروژلی تولید کرده اند که به صورت موضعی روی تومورهای پوستی ناشی از سرطان قرار می گیرد و نقش شیمی درمانی را بازی می کند. 
در این روش داروهای شیمی درمانی مانند پاکلی تاکسل به همراه داروهای دیگر به صورت نانوذرات به پوست نفوذ کرده و سلول های تومور را مورد حمله قرار می دهند.
نتایج اولیه این هیدروژل در مدل های حیوانی کاملا موفقیت آمیز گزارش شده است.
براساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، سرطان پوست شایع ترین نوع در آمریکا محسوب می شود و مرگبارترین نوع سرطان که ملانوم نام دارد، سالانه جان بیش از 10 هزار نفر را در آمریکا می گیرد. انواع دیگر سرطان پوست از جمله سرطان سلول سنگفرشی و سلول پایه ای نیز از سرطان های کشنده پوستی محسوب می شوند که تعداد قربانیان آنان کمتر از ملانوم است.
سرطان پوست ناشی از رشد غیرطبیعی سلول های پوست، بر اثر اشعه ماورای بنفش خورشید است.
نتایج این مطالعه در نشریه ای.سی.اس نانو(ACS Nano) منتشر شده است.

برچسب‌ها:
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.