متان - نشانه وجود حیات در مریخ ؟

جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸

همشهری آنلاین: برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است منبع متان یافت شده در مریخ با منبع آن در زمین متفاوت باشد و متان الزاما به معنی وجود حیات در سیاره سرخ نیست.

شواهدی از وجود حیات در مریخ به دلیل کشف «متان» در این سیاره
داشنمندان علوم فضا، در مریخ ترکیباتی شبیه به متان کشف کردند که می‌تواند نشانه‌های جدیدی از حیات را در این سیاره نشان دهد.

در پانزده سال گذشته و در زمان بررسی اتمسفر مریخ دانشمندان به دنبال کشف ترکیباتی بودند که نشانه‌هایی از حیات را در خود داشته باشد.

متان در شرایط استاندارد دما و فشارگازی بی‌بو، بی‌رنگ و و سبک‌تر از هوا است. این گاز در طبیعت از تجزیه و پوسیده شدن مواد آلی به ویژه فساد گیاهان و جانوران و همینطور فعالیت‌های حیاتی آنان ایجاد می‌شود.

اکنون یک تیم بین‌المللی از کارشناسان در حال بررسی داده‌هایی که در طی سال‌های گذشته از مریخ و دیگر سیارات منظومه شمسی به دست آمده هستند تا منبع این گاز را بیایند.

برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است منبع متان یافت شده در مریخ با منبع آن در زمین متفاوت باشد و متان الزاما به معنی وجود حیات در سیاره سرخ نیست.

از سوی دیگر برخی احتمال می‌دهند که متان تولید شده از فعالیت حیاتی موجودات تک سلولی ایجاد شده است. از آنجایی که حیات بر روی زمین با حضور تک سلولی‌های غیر هوازی بوجود آمده در صورت درست بودن این فرضیه ممکن است مریخ ظرف چند میلیون‌ سال آینده فرم جدیدی از حیات را در خود داشته باشد.

گرچه آب به فرم مایع در مریخ وجود ندارد و تنها به فرم جامد یعنی یخ در این سیاره یافت شده اما مجموعه این شواهد نشان می‌دهد که مریخ در آینده می‌تواند خانه موجودات زنده شود.

اگر منبعی که متان در مریخ از آن تولید شده کشف شود شاید امید به زندگی انسان نیز در آن افزایش یابد.

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.