عرضه نانومواد ضدجلبکی که مانع رشد میکروارگانیسم‌ها می‌شوند

پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷
محققان دانشگاه «شهید مدنی آذربایجان» موفق به تولید مواد نانو ساختار ضدجلبکی شده‌اند که با نفوذ در دیواره سلول میکروارگانیسم‌ها از رشد آنها در محیط جلوگیری می‌کنند.
به گزارش ایسنا، نانوماده تولیدشده ضدجلبک است؛.به گونه‌ای که تفکیک کامل مس در ساختار نانو یون مس در محیط آبی، باعث ایجاد یون‌های آب‌پوشیده مس می‌شود که در آب معلق بوده و به عنوان ضد جلبک و ضد باکتری عمل می‌کنند.
نانو یون مس عمل ضدعفونی را به‌عنوان یک "جلبک‌کش" انجام می‌دهد. نانو یون‌های مس با بار مثبت با نواحی منفی دیواره میکرو ارگانیسم‌ها پیوندهای الکترواستاتیکی برقرار می‌کنند که این پیوندها تنش‌هایی ایجاد می‌کنند که نفوذپذیری دیواره سلول را مختل کرده و برداشت معمول مواد غذایی از سوی میکرو ارگانیسم‌ها را به حداقل می‌رساند.
در درون سلول میکروارگانیسم نیز نانو یون مس با سولفور اسید آمینه‌های موجود در ساختار پروتئین‌های مورد استفاده در فتوسنتز واکنش داده و در نتیجه ارگانیسم هدف قادر به عمل فتوسنتز نبوده و در نهایت تجزیه شده و از بین می‌روند.
در این فرآیند حتی اگر سلول برای مدت زمان زیادی نیز زنده بماند، فرآیند تولید مثل به دلیل حضور یون‌های مس مختل شده و انتشار میکرو ارگانیسم‌ها به تدریج متوقف می‌شود.
از این نانو ماده می‌توان در شهرداری‌ها برای پاک‌سازی آب‌نماها، آب‌های آشامیدنی و پاک‌سازی خطوط لوله ذخایر آبی، آب انبار ذخیره، تالاب‌ها و آبگیرها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها، در برج‌های خنک کننده، پرورش ماهی، صنایع غذایی و مرغداری‌ها استفاده کرد.
متوقف کردن رشد جلبک، باکتری، ویروس، حلزون، کاهش بو و سمیت جلبک‌ها، بهبود زیبایی، مزه و بوی آب آشامیدنی، بهبود رنگ ظاهر ذخایر آب‌های طبیعی و آب انبارها و جایگزین مناسب برای انواع مواد با خاصیت ضد عفونی‌کنندگی مانند کلر از جمله مزایای نانو مواد ضد جلبک است.
این ماده در صورت رقیق شدن برای انسان ایمن است، ضمن آنکه از ویژگی‌هایی چون ضد جلبک، ضد باکتری، فاقد کلرین، ماده شیمیایی سنتزی، هورمون و یا آنتی بیوتیک برخوردار است.
این نانو مواد تخریب نمی‌شوند، رسوب نمی‌کنند و به نور خورشید یا دما حساس نیستند.
منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.