مضرات تماشای صفحه‌های نمایش برای کودکان

جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷
کودک-تلویزیون
نتایج یک مطالعه نشان داد که فعالیت‌هایی مثل تماشای تلویزیون، انجام بازی‌های ویدئویی، استفاده از کامپیوتر، لب‌تاپ و تبلت باعث کم شدن خواب و چاقی کودکان زیر پنج سال می‌شود.
به گزارش ایسنا، امروزه به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی، دسترسی کودکان، خردسالان و حتی نوزادان به رسانه‌های تصویری مثل تلویزیون، تلفن همراه، تبلت و ... افزایش یافته است و بر خلاف توصیه‌های کارشناسان، کودکان ساعات زیادی را به استفاده از این وسایل اختصاص می‌دهند.
تحقیقات گسترده تایید کرده‌اند که خواب برای بهبود عملکرد شناختی، فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن، تنظیم احساسات و کیفیت زندگی، حیاتی است. کم شدن میزان خواب سلامت جسمی و بازده آموزشی افراد را کاهش می‌دهد.
همچنین مطالعات نشان داده که چاقی و اضافه وزن در کودکان کشورهای در حال توسعه، به سرعت در حال رشد است. به طور خاص در سه دهه‌ گذشته، شیوع چاقی در کودکان ایرانی بیش از دو برابر شده است. چاقی و اضافه وزن در کودکی تاثیر قابل توجهی بر سلامت فیزیکی و فیزیولوژیکی کودکان دارد.
تاثیرات منفی تماشای صفحه‌های نمایش هنوز به طور کامل مشخص نشده است. به همین دلیل دکتر حسین سورتیجی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران و همکارانش، به بررسی ارتباط بین میزان تماشای صفحه‌های نمایش و شاخص توده‌ی بدنی (BMI) و طول خواب کودکان زیر پنج سال پرداختند.
پژوهشگران برای انجام این مطالعه، از بین همه‌ی کودکان زیر پنج سال شهرها و روستاهای شهرستان تاکستان استان قزوین، ۳۲۲ کودک سالم را انتخاب کرده و مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران فعالیت‌های ۲۴ ساعته این کودکان را در طی یک هفته از طریق والدین‌شان جمع‌آوری کردند. نوع فعالیت کودکان، زمان شروع و پایان فعالیت‌ها، زمان و مکان آن‌ها و ... مورد مطالعه قرار گرفتند.
در این مطالعات میانگین استفاده از صفحات نمایش (تماشای تلویزیون، بازی‌های ویدئویی، استفاده از کامپیوتر، لپتاپ و تبلت) و میزان خواب روزانه و شبانه‌ کودکان اندازه‌گیری شد. همچنین قد و وزن آن‌ها با استفاده از دستگاه‌های دقیق اندازه‌گیری و شاخص توده‌ بدنی آن‌ها محاسبه شد. چاقی یا اضافه وزن کودکان نیز بر اساس نمودار رشد مشخص شد. پس از جمع‌آوری این اطلاعات، داده‌های بدست آمده با استفاده از روش‌های آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌های این مطالعه تایید کرد که مشاهده صفحه‌های نمایش، تاثیر قابل توجهی بر خواب و BMI کودکان زیر پنج سال دارد. به صورتی که طول خواب این کودکان را کم می‌کند و باعث می‌شود میزان شاخص توده‌ی بدنی یا BMI آن‌ها افزایش یابد. به بیان دیگر؛ مشاهده‌ صفحه‌های نمایش سبب چاقی و اضافه وزن کودکان زیر پنج سال می‌شود.
نتایج این پژوهش در آخرین شماره‌ نشریه‌ی علمی- پژوهشی Archive of neuroscience به انتشار رسیده است. این نشریه در سال ۲۰۱۲ توسط پروفسور مجید سمیعی راه‌اندازی شده است.
منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.